Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu, który pod wpływem dostarczania energii zamienia się z izolatora w przewodnik.
W ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Wyróżniamy trzy odmiany ogniw:
Wszystkie elementy stosowane w inwestycjach prowadzonych przez Wise Energy Sp. z o.o. wyróżniają się najwyższą jakością i sprawnością.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy mieć świadomość, jakie istnieją rodzaje gwarancji na naszą fotowoltaikę. Najczęściej spotykane na rynku to:
Gwarancja na panele fotowoltaiczne – udzielana jest przez producenta paneli, różni się w zależności od marki, u nas wynosi 30 lat, obejmuje wszystkie wady i błędy produkcyjne.
Gwarancja wykonania usługi montażu fotowoltaiki – udzielana na okres 2 lat standardowo przez instalatora systemu fotowoltaicznego, obejmuje wszystkie usterki robocze.
Oprócz tych gwarancji producenci oferują także ochronę zewnętrznego modułu WI-FI, okablowania, zabezpieczeń elektrycznych AC/DC, systemu montażowego. Każda z tych gwarancji jest ważna, ponieważ zapewnia o sprawności elektrowni słonecznej. Dlatego niezbędne jest, by były one jak najdłuższe.
Wise Energy jako generalny wykonawca zawsze dokłada wszelkich starań by dobór odpowiednich komponentów i zapisy gwarancyjne pozwoliły na jak najdłuższą i najefektywniejszą pracę instalacji fotowoltaicznej.
Moduły fotowoltaiczne można podzielić na jednostronne (monofacial) i dwustronne (bifacial).
W przypadku tradycyjnych paneli tylko jedna strona ogniwa absorbuje promieniowanie słoneczne. Elementy bifacjalne różnią się od jednostronnych tym, że obie strony ogniw, z których są zbudowane, mogą absorbować promieniowanie słoneczne i zamieniać je na energię elektryczną.
Dzięki modułom bifacjalnym można dodatkowo zagospodarować część promieniowania słonecznego, które odbije się od podłoża i dotrze do tylnej części modułu.
Bifacjalne moduły fotowoltaiczne bardzo dobrze sprawdzają się przy farmach fotowoltaicznych, choć można je również stosować na dachach płaskich, szczególnie przy obiektach komercyjnych.
Ogólnie przyjmuje się, że zastosowanie modułów dwustronnych pozwala na wyraźne zwiększenie uzysku energii w stosunku do klasycznych instalacji naziemnych skierowanych na południe.
Poszczególne etapy realizacji inwestycji:
Tak, zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt. 16 ustawy Prawo budowlane nałożono obowiązek uzgodnienia projektu mikroinstalacji (instalacji fotowoltaicznej, której moc przekracza 6,5 kW), z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.